izmir ürün çekimi dediğimiz zaman aklımıza İzmir'de ürün çeken fotoğrafçılar gelebilir. Ürün çekimi nedir nasıl yapılır size detaylı şekilde açıklamaya çalışacağım.

Günümüzde herşey internet üzerinden satışa döndü bu sebeble insanlar ürünlerini sergilemek için eskisi gibi dükkanlara ve vitrinlere ihtiyaç durmuyor. internet üzerinden sosyal medya ağları üzerinden yada tamamen komisyon alıp ürünlerinizi sergileyen firmalar üzerinden satış gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu sebeble eskiden ürün fotoğrafı çektiren insanlar katalog ve baskılar yaptırırlardı, wep siteleriniede bulunsun diye o fotoğrafları eklerlerdi, fakat dönem değiştiği için şuan teknoloji çağında yaşadığımız için insanlar artık evlerinden alışverişi tercih eder oldular bu sebeble ürün fotoğrafı çektirmek çok popüler bir hale geldi İstanbul kadar izmir'de ürün çekimi çok sık şekilde yapılmaktadır. izmir her zaman istanbulu takip ettiği için izmir'de ürün çekimi istanbul kadar gelişmemiştir. çok fazla fotoğrafçı vardır ama ürün çekimi biraz daha firmaların istediği şartlarda olmalıdır ve bu firmalar vitrinlerini iyi süslemek istedikleri için yani sosyal medya ağlarını ve web sitelerini satış kontaklarını bu sebeble ürün çekimi konusunda çok hassas davranabilirler. İzmir ürün çekiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.

İzmir ürün çekimi yapan fotoğrafçılar

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

 • fotoğrafçının çalışmalarını kesinlikle inceleyin !
 • sizinle iletişimi önemlidir
 • verdiği tarihlerde ürünleri teslim etmesi önemlidir
 • başta konuşulan anlaşmayı yazılı olarak alabilirsiniz.
 • o fotoğrafçının gerçekten işinizi düzgün yapabileceğinden emin olmalısınız

İzmir ürün çekimi makaleme devam ederken genelde firmalar ve fotoğrafçılar arasında yaşanan zorluklar şunlardır.

 1. ürün çekiminin geç olması ve geç teslimat
 2. ürünlerin renklerinin aynı olmaması (ürün çekiminde önemli bir konudur)
 3. verilen sözlerin tutulmaması
 4. fotoğrafçı o işi alabilmek için arkadaşı olan başka bir fotoğrafçının yaptığı işleri size göstermiş olabilir. Bu sebeble portfolyosunun fazla olması önemlidir

izmir ürün çekimi nasıl olmalıdır? ürün çekimini kişiye göre değişir mesela bir mobilya firmasının isteği farklıdır bir butik yahut abiye firmasının istekleri farklıdır. Sizin işinizi çok beğenen bir firma yetkilisi olurken, diğeri yaptığınız işleri beğenmeyebilir. Bu sebeble başta iki tarafında birbirini iyi anlaması gerekmektedir. Mesela 100 adet ürün çekimi hayalet manken üzerinde çekilecekse en az 1-2 adet örnek çekim yapılarak firmayla teyt edilmelidir.

iyi bir fotoğrafçı olabilirsiniz iyi bir sokak fotorağçısı, düğün fotoğrafçısı yahut başka dallar fakat ürün fotoğraf çekiminde belirli kurallar vardır. 

ürün fotoğrafçısı  gerektiğinde firmayı yönlendirmelidir mesela stüdyo fotoğrafları isteyen bir firma aslında dışarda fotoğraf çekimi yaptırmak istiyor ama maliyet konusunda dış çekimin daha masraflı olacağını düşünüyor. Sizde portfolyonuza böyle bir firmanın dış çekim fotoğraflarını eklemek istiyorsunuz bu tarz bir durumda firmaya gerekli indirim yapılabilir. izmirde ürün çekimi yaparken çekim için çok güzel yerler vardır. Fazla seçenek vardır mimarisi güzel bir yapı yada sokak fotoğrafları deniz kenarı, kayalıklar, kumlar aklınıza gelebilecek doğa İzmir'de ve çevresinde konseptinizi harmanyalabileceğiniz farklı seçenekler vardır.

ürün çekimi farklı bir şehirde olabilir. ürün fotoğrafçısı   izmirde yaşıyorsa diyelimki fotoğraf çekimi kapadokyada olacak ürün fotoğrafçısının 1-2 gün önceden gidip orayı keşfetmesi gerekir bunu yanı sıra

 • ürün fotoğrafçısının firmayi iyi analiz etmesi gerekir
 • dış çekimler biraz daha stüdyo çekiminden farklıdır saat önemlidir saati ve herşeyi yöneten fotoğrafçı olmalıdır
 • stüdyo çekimine göre fotoğrafçıya daha fazla sorumluluk binecektir bu sebeble yapıcı olması gerekir.
 • bir fotoğrafçı bence firma için kullanacağı modeli kendisi seçmelidir. genelde firmalar güzel model seçer ama iyi fotoğraf veren modeli bilmezler

ürün fotoğrafçısında olması gereken ekipmanlar

şu marka bu model demek çok mantıksız olacağı için genel bir konuşma yapmak istiyorum

 1. teknoloji sürekli değiştiği için en yeniyi takip etmek yerine yeteri kadar ekipmanı olmalıdır
 2. farklı açılarda lensleri olması gerekir geniş portre dar alan derinliği yüksek lensler
 3. megapiksel neden önemlidir mesela bir firma bina ebatında bir baskı alacak o fotoğraf baskı yapılırken herhangi bir bozulma pixel kaybı olmaması için megapiksel önemlidir phase one tarzında yüksek çözünürlüklü kameralar daha çok böyle işlerde uygundur
 4. gün ışığında bile en az 1 adet ışık kullanmalıdır bu benim fikrim daha fazlasıda olabilir tabi
 5. lens için filtreler
 6. tetikleyici 
 7. dış çekimde en az fazladan bir kamera
 8. bir çok hafıza kartı 
 9. harici hard disk
 10. bilgisayar

genel olarak ürün fotoğrafçısının bulundurması gerekenlere basit örnekler verdim bunlara çok daha fazlasıda eklenebilir tabiki.

izmir ürün çekimi konusunda çok fazla dikkat edilmesi gereken nokta vardır. diğer paylaşacağım yazılarda yine izmir ürün çekimi makaleme gönderme yapacağım. aşağıda çektiğim örneklerden paylaşacağım sağlıcakla kalın.