İzmir ilinde havadan drone çekimi hakkındaki makalemde sizler tarafından en çok merak edilen drone çekimi nasıl olur şeklindeki sorulara  yanıt vermeye çalışacağım. Öncelikle söze, son zamanlarda sıkça duyduğumuz drone çekimi İzmir bölgesinde çok yaygın olarak kullanılıyor diyerek başlayabilirim. İnsansız hava aracı diyerek de bilinen drone, fotoğrafçıların, hobi amaçlı kullanan kitlenin, yarışçıların, meraklıların gözdesi video ve fotoğraf imkanı sağlayan bir teknoloji. Drone, modeline ve markasına göre 500 metre yüksekliğe çıkabilir ve bu sayede İzmir’i havadan drone ile görüntüleyebilirsiniz. Tabi ki drone çekimi yaparken, drone’nun insanların üzerinden uçurulmamasını tavsiye ederim. Drone çekimi İzmir dahil tüm ülkede izin alınan yerlerde yapılması zorunludur. İzmir havadan drone çekimi konulu makaleme devam ederken  isterseniz bilmeyenler için drone nedir sorusuna cevap verelim.

Drone Nedir?

Aslında benim içimden insansız hava aracı demek geliyor kısaca. Drone aslında bluetooth yardımıyla uzaktan kumanda ve cihazı birbirine bağlar ve  bu sayede kumandayla cihazı uzaklara gittiği zamanda kontrol edip yönetebilirsiniz. Pervaneler ve motoru sayesinde havalanır ve bir adet de telefon gereklidir; bir uygulama sayesinde kumandaya bağlanır ve bu sayede cihazın çektiği görüntüleri telefonunuz ekranınızdan izleyebilir ve sabit görüntüler çekebilirsiniz. Drone’nun özellikle son sürümlerinin mesela DJI PHANHOM 4 PRO  önünde sağında solunda sensörler olduğu için kaza yapma riskinizi azaltır. Siz bir yere çarpacağız zaman kedisini otomatik olarak durdurarak ötmeye başlar etrafında risk oluşturacak yapıya, cisme belirli santimetreyi korur. DJI birçok modelinde bu özellikler vardır ama en son sürümü PHANTOM 4 PRO. Bu konuda çok başarılıdır. Sizleri bilgilendirirken aslında konuyu çokta yaymak istemiyorum farklı makalelerle detaylandırmayı düşünüyorum. İzmir havadan drone çekimi konusundaki sizlere İzmir’de nerelerde çekim yapabileceğiniz konusunda bilgiler paylaşacağım.

İzmir Drone Çekimi İçin Uygun Yerler

Sıralama yapmadan önce İHA dan izin alınması  ve gerekli belgelerin olması gerektiğini hatırlatıyorum. İnsanların üzerinden, askeri alanlardan devlet dairelerine yakın yerlerden ve hava alanlarından uzak durmanızı tavsiye ederim ve stadyumlardan… Ben stadyum yakınlarda bir yerde uçurmaya kalktığım zaman bir uyarı verdi ve drone’mu havaya kaldıramadım bu bilgiyi de sizlerle paylaştıktan sonra gelelim tavsiyelere.

  1. İzmir inciraltı kent ormanı
  2. Urla Güzelbahçe  ve Seferihisar bölgelerinde rahat rahat drone kullanabileceğiniz güzel alanlar vardır
  3. Tarihi asansör bende bir gün burada izin alabilirsem uçuş yapmayı arzu ediyorum
  4. Kordon boyu her ne kadar tehlikeli olsa da tavsiye ediyorum

İzmir havadan drone çekimi konusunda sizlerle bir takım bilgiler paylaşmaya çalıştım makalelerime devam edeceğim fotoğraf ve video konusunda hizmetlerimiz olduğunu hatırlatırım sağlıcakla kalın.