En Güzel Düğün Fotoğraf Mekânları

Düğün fotoğraflarında artık stüdyo fotoğrafları neredeyse hiç tercih edilmiyor. Evlenecek gelin ve damat adayları tamamen dış çekimlere yönelmiş durumda. Dış mekân çekimlerinin birbirinden güzel örnekleri ortada olunca, çiftlere hak veriliyor. İllere ve bölgelere göre değişen en güzel düğün fotoğrafı mekânları, çiftlerin en özel günü olan düğün günlerinin, çok keyifli anılara dönüştürülmesini sağlıyor.

Düğün mekânları, mekânın atmosferine göre düğün fotoğraflarının genelinde kullanılacak temayı belirliyor. Kimi zamansa, belirlenen temaya uygun olan mekânlar tercih ediliyor.

Mevsime Göre En Güzel Düğün Fotoğraf Mekânları

Düğün fotoğrafı mekânı tercihi yapılırken mevsim çok önemlidir. Kış aylarında dış çekim yapma imkânı biraz kısıtlı oluyor. Ancak yağış olmadığı sürece kış aylarında da dış mekân çekimi yapılacak pek çok seçenek bulunuyor. Kış aylarındaki hava şartları sebebiyle en güzel düğün fotoğraf mekânları, tarihi mimari dokusuyla öne çıkan binalar, kuleler, bazı turistik mekânlar olarak sayılabilir.

Ülkemizde birçok il sınırları içerisinde yer alan tren garları, tarihi mimari dokularıyla, çok güzel fotoğraf kareleri yakalama imkânı veren mekân örnekleri arasında yer alıyor. Safranbolu Evleri gibi kültürel mirasımızı yansıtan tarihi mekânlar da kış aylarında kapalı çekim alanları içerisinde tercih ediliyor. İstanbul’da bulunan Rahmi Koç Müzesi, Kibrithane, Beykoz Kundura Fabrikası, kapalı mekânların en güzel örneklerinden.

Ülkemizde doğanın bambaşka renklere büründüğü, en güzel mevsimlerden biri sonbahardır. Düğün sayısı yaz ayları kadar çok olmasa da sonbahar ayında da sayıca fazla düğün yapılıyor. Bu güzel mevsimde evlenenler eğer kuru yaprakları ve doğadaki renkleri seviyorlarsa harika mekânlarda birbirinden güzel fotoğrafları olabilir.

Ülkemizde sonbahar aylarında en güzel düğün fotoğraf mekânları arasında ilk sırada Bolu’yu sayabiliriz. İl sınırları içerisinde yer alan Abant, Yedigöller ve Gölcük Milli Parkı, aralarında sözleşmişler gibi doğanın en güzel renklerini sonbaharda insanlara sunuyor. Abant, ayrıca kış aylarında da harika karlı fotoğraflar çekmeye elverişlidir.

İlkbahar ve yaz aylarında canlanan doğa, yer yer yeşilliklerini coştururken, çiçek tarlaları da renk cümbüşü içinde gelin ve damat adaylarını bekliyor. Bol çiçekli bol yeşillikli ilkbahar çekimleri için Akdeniz ve Ege illerindeki çiçek tarlaları tercih edilebilir.

Özelliğine Göre En Güzel Düğün Fotoğraf Mekânları

Dış çekim düğün fotoğrafı denildiğinde ilk başta akla, bahçeler, parklar, korular, sahiller gelse de turistik alanlar, tarihi dokusu olan binalar, köşkler ve saraylar da düğün fotoğraflarında çokça kullanılan mekânlar arasında yer alıyor. Herkesin düğün konsepti, zevkleri ve tercihleri farklıdır. Kimileri için en güzel düğün fotoğrafı mekânları açık alanlar, yeşillikler ve sahiller olurken kimileri tarihe olan ilgisiyle tarihi dokusu olan bölgeler, tarihi binalar ve antik kalıntıların olduğu mekânları tercih edebilir.

  • İstanbul’da bulunan; Hidiv Kasrı, Adile Sultan Kasrı, Haydarpaşa Garı, renkli evleriyle Kuzguncuk
  • Trabzon’da bulunan Sümela manastırı
  • Muğla Ksanthos ve Letoon antik kentleri
  • İzmir Efes Antik kenti
  • Adıyaman-Nemrut
  • Çorum-Hattuşaş
  • Sivas – Divriği, tarihi dokularıyla en güzel düğün fotoğraf mekânları arasında yer alıyor.

Tercih Edilebilecek Diğer En Güzel Düğün Fotoğraf Mekânları

Ülkemiz doğası, kültürel ve tarihi dokusu, her mevsimin belirgin özellikleri ile adeta bir cennettir. Dış çekim fotoğrafçılığı açısından çok fazla alternatife sahip olan ülkemizde doğal güzelleri ile tercih edilen en güzel düğün fotoğraf mekânları: Kapadokya, Sapanca Gölü, İzmir-Alaçatı, Denizli,-Pamukkale, Eski Mardin, istanbul’da bulanan Emirgan korusu, Fethi Paşa korusu, çeşitli illerdeki eski fabrikalar, tren garları ve müzeler alarak sayılabilir. Ancak ülkemizin burada sayılmayacak kadar çok mekânı bulunuyor.