DRONE NEDİR VE DRONE ÇEKİMİ NASIL YAPILIR?

Drone nedir, drone çekimi ve drone kullanım alanları gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün daha sık sorulan sorular arasında yer almaya başladı. Bu nedenle, drone nedir ve drone çekimi hakkında merak ettiğiniz tüm soruları bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

Drone Nedir?

Drone, teknoloji ile harmanlanıp, bu doğrultuda yönetilebilen yazılımsal donanıma sahip cihazlardır. Genel olarak tanımladığım zaman, size kısaca insansız hava aracı diyebilirim. Bu harika cihaz hayatımıza kolaylık ve zevk getiren, normal insanların bile sinema görüntüleri çekebileceği çok fonksiyonlu bir alet. Elbette, birçok insanın drone kullanım amacı farklıdır. Ben, insansız hava aracı olan bu teknoloji harikasını hem ticari hem de hobi amaçlı kullanmaktayım. Drone çekimi yaparak çekimi yaptığım kişilerin ve kendi hayatımın içine farklı bir renk kattığımı söylemeden geçemeyeceğim.

Drone kullanım alanları zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe daha da artıyor. Drone çekimi hakkında pek çok şey söyleniyor, açıklamalar yapılıyor, tartışmalar oluyor. Bu makalemde sizleri bazı konularda aydınlatacağım. İsterseniz drone çekimi hakkında ön bilgiye sahip olmak adına ilk olarak drone kullanım amaçları kısmından başlayalım.

 Drone Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Hobi amaçlı kullanılabilir
 • TV ve Film Sektörü için kullanılabilir
 • Gözetme ve kontrol amaçlı kullanılabilir
 • İlk yardım için kullanılabilir
 • Trafik için kullanılabilir
 • Kargo amaçlı kullanılabilir.
 • Güvenlik amaçlı kullanılabilir

Şaşırdınız değil mi? Evet, drone kullanım alanları gördüğünüz gibi çok fazla. Bence, teknoloji geliştikçe bu kategoriler daha da artacaktır. Görülen o ki, bu insansız hava aracını, türlerini ve drone çekimi gibi konuları daha çok araştıracağız. Eminim bu yazıyı okurken şimdiden drone çekimi yapmak istediğinize kanaat getirdiniz. Ancak biraz daha bilgi sahibi olmadan kararınızı kesinleştirmenizi tavsiye etmem. Unutmayalım ki hiçbir teknoloji tam öğrenilmediği takdirde size tat vermez. O halde, haydi sorularla devam edelim.

Drone Türleri Nelerdir?

Drone çekimi yapmadan önce drone türleri hakkında bilgimiz olmalı ki, hangi drone’nun bize uygun olduğuna karar verelim değil mi?

 1. Profesyonel çekimler için kullanılan çekim drone’ları
 2. Oyuncak drone’lar
 3. Yarış drone’ları olarak sınıflandırabilir.

Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında drone türleri bu şekilde sınıflanıyor.

Boyutlarına ve kilolarına göre mini drone, orta boyut drone, büyük drone ve menzillerine göre kısa mesafeli ile uzun mesafeli drone’lar olarak sınıflandırma yapılıyor. Kısa mesafeden kastımız ise 2 Km ve 3 Km arasında.

Drone Çekimi Nerelerde Yapılmaz?

Drone türleri hakkında bilgi sahibi olduk. Şimdi en önemli konuya gelelim. Drone çekimi nerelerde yapılmaz sorunusu cevaplamaya. Konusunda en çok dikkat etmemiz gereken konulardan ilki bence yasaklar hakkında. Gerekli kurallara uymadan üzgünüm ki drone çekimi yapamazsanız. Drone çekimi yapmadan önce İHA’ya insansız hava aracı olan cihazımızı kayıt yaptırmamız gerekiyor. Bu konuyu dikkate almanızı kayıt olmadan uçuş yapmamanızı öneririm. İHA’nın internet sitesinde gerekli açıklamalar zaten yapılmaktadır. Size bu başlık altında nerelerde çekim yapmamanız gerektiği konusunda bilgilendireceğim.

 1. Askeri Bölgeler ve askeri bölgelere yakın olan bölgeler
 2. Hava limanları ve hava limanlarına yakın olan bölgeler
 3. Devlet mülklerinin olduğu alanlar
 4. İnsanların üzerinden
 5. Yasak olan böğeler

Drone Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazıyı okurken kararınızı kesinlikle verdiyseniz ve drone alacaksanız, drone alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunu cevaplama sırası geldi diyebilirim. Önce drone türleri üzerinden gidelim; oyuncak alanında, çekim yapma alanında ve buna benzer pek çok alanda drone var bildiğiniz gibi. Bu yüzden kendinize en uygun drone’u tanımanız ve ne istediğinizi, ne amaçla kullanacağınızı bilmeniz gerekir.  Bununla ilgili profesyonel yardım alabiliriz Drone modelleri hakkında araştırma yapıp,  ne işe yaradıklarına bakmamız gerekir. Alacağımız drone markası ve modeli üzerinde yoğunlaşmamız gerekir.

Drone kullanım alanları, drone türleri ve drone çekimi hakkındaki bu kısa bilgilerle umarım kafanızda insansız hava aracı olan teknoloji harikasını bir nebze olsun canlandırabilmişimdir. Başka yazılarımda drone çekimi konusunda daha detaylı incelemeler yapabileceğiniz bilgileri sizlerle paylaşacağım.