Dış Çekim Düğün Fotoğraf Örnekleri

Düğün fotoğrafçılığı son 5-10 yıl içerisinde evrim geçirerek çok farklı boyutlara ulaştı. Eskiden olduğu gibi stüdyoda yapılan çekimler yavaş yavaş tarih oluyor. Ülkenin hemen hemen her bölgesinde dış mekân çekimleri daha çok tercih ediliyor. Dış çekim düğün fotoğraf örnekleri, çeşitli alanlarda yayınlandığında, bu örnekleri gören çiftler, dış mekân çekimlerine yöneliyor.

Dış mekân çekimleri, düğün günü, düğün öncesi veya sonrası bir günde olmak üzere üç seçenek halinde yapılıyor. Düğün günü yapılan çekimler, biraz daha kısa sürelerde ve az mekânda yapılırken öncesi ve sonrası yapılan çekimlerde çok sayıda mekân kullanılabiliyor. Düğün günü yapılan fotoğraf çekimlerinde gelin ve damat adayları düğün stresi içinde olabileceği için bu çekimler genellikle biraz stresli geçebilir. Oysa düğün sonrası yapılan çekimler çok daha rahat geçer. Bunun yanı sıra düğün sonrası yapılan dış çekim düğün fotoğraf örnekleri incelendiğinde gelinlerin, gelinlikleri ile suya girdikleri, çiftlerin kumlara uzandıkları fotoğraflar görürüz. Düğün günü yapılan çekimlerde ise böyle örneklere rastlanmıyor.

Dış mekân fotoğrafları, düğünlerin yanı sıra nişan fotoğrafları ve mezuniyet fotoğraflarında da tercih ediliyor. Hemen hemen her ilin ayrı tarihi ve doğal güzellikleri var. Dolasıyla ülkemizde dış mekân çekimi yapılacak mekân alternatifi oldukça fazla.

Dış Mekân Düğün Fotoğraf Örnekleri Ve Çekim Saati Kıstası

Dış mekân düğün fotoğraf örnekleri, mekânlara göre değişiyor. Fakat her mekânın, aldığı ışığa göre de farklı fotoğraf verme özelliği bulunuyor. Dış mekân çekimlerinde bir mekânın, aynı günün farklı saatlerinde yapılan çekimlerde, farklı görünüşler verdiği sıkça görülüyor. Bu da fotoğrafçılığın en öneli bilgilerinden biri olan ışık bilgisinin doğru kullanımıyla çok güzel yönlendirilebilecek bir kıstas.

Profesyonel fotoğrafçılar, dış mekân çekimlerinde kullandıkları mekânların, günü hangi saatinde en güzel ışığı aldığını ve en güzel kareleri yakalamaya imkân verdiğini çok iyi bilirler. Böyle uzman fotoğrafçıların çekmiş olduğu dış çekim düğün fotoğrafı örnekleri, Photoshop yapılmış haliyle bile fark edilir derecede güzeldir.

Dış Çekim Düğün Fotoğraf Örnekleri Ve En Çok Tercih Edilen Mekânlar

Dış çekim düğün fotoğraf örnekleri, fotoğraf için kullanılan mekân, kullanılan aksesuarlar, uygulanan tema, havanın durumu, mekânların özellikleri ve fotoğrafçının tarzına göre yüzlerce fotoğraf içeriyor. Düğün fotoğraflarında dış çekim yaptırmak isteyenler, deniz kenarları, ormanlar, tarihi binalar, tren garları, tarihi kalıntılar, dağlar, çiçek ve buğday tarlaları, botanik bahçeler gibi seçenekler arasından dilediklerini seçebilirler.

Fotoğrafçıların hemen hemen hepsi dış çekimlerde belirli bazı pozları kullanıyorlar. Bunlar arasında çiftlerin birbirine sarılmış olduğu pozlar, damadın gelini kucaklayıp hava kaldırdığı pozlar, çiftin arkadan çekilmiş el ele pozu gibi kareler yer alıyor. Gelin ve damadın ayakkabıları, yüzükleri, gelin çiçeği ve duvağı tek başına ya da başka kompozisyonlarla çekilebiliyor. En sık rastlana dış mekân çekim örneklerinde bu detaylara rastlanıyor.

Gelinlerin en sevdiği dış çekim düğün fotoğraf örnekleri arasında ise duvağın, rüzgârda havalandığı pozlar ve gelinin yüzünün çeşitli yakın çekimlerinin yapıldığı pozlar yer alıyor.

Espri anlayışı güçlü olan çiftler, komik pozlar tercih ederken, arkadaş grubu ilişkileri çok iyi olan çiftler, arkadaşlarının veya ailelerinin oldukları pozlara da yer vermek istiyor.

Dış Çekim Düğün Fotoğraf Örnekleri En Çok Nerelerde Çekiliyor

Ülkemizde düğün fotoğrafları incelendiğinde dış çekim düğün fotoğraf örnekleri şehirlere göre çok farklı alanlarda çekiliyor denilebilir. Ancak ülke genelinde bilinen mekânlar arasında;

 • Kapadokya
 • İstanbullun tarihi semtleri, galat kulesi, kız kulesi
 • İllerin tren garları
 • Efes, Artemis, Nemrut, Assos
 • Alaçatı
 • Bolu Gölcük Milli Parkı
 • Kocaeli- Kefken- Kandıra- Pembe Kayalıklar
 • Tarihi mimari örnekleri ve kalıntılar
 • Safranbolu Evleri
 • Sapanca Gölü
 • Ayder ve Pokut Yaylaları ve sayılamayacak daha pek çok mekân bulunuyor.