Stüdyo Fotoğrafçılığı ve Hayatımızdaki Önemi

Alsancak fotoğraf stüdyoları tarafından gerçekleştirilen stüdyo fotoğrafçılığı kapalı alanda gerekli ekipmanlarla gerçekleştirilen bir işlemdir. Fotoğraf çekim işlemi için özel hazırlık ve malzemeler gerektirmektedir. Stüdyo fotoğrafçılığı oldukça ciddi bir iştir. Işık ayarı ve doğru aydınlatma gibi etkenler fotoğrafı doğrudan etkileyen unsurlardır. İyi bir fotoğraf elde edilmesi için bu konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktalar herkes tarafından fotoğraf çekimi esnasında dikkat edilecek unsurlar olmadığından dolayı stüdyo fotoğrafı çektirmek isteyen kişiler öncelikli olarak bu konuda gerekli bilgi birikimine sahip başarılı stüdyolardan yardım almalıdır. Aksi halde yaptıracağınız fotoğraf çekim işlemi dilediğiniz sonuçları vermeyebilmektedir. Alsancak fotoğraf stüdyoları bu konuda deneyimli ve başarılı ekibi ile sizlere en kaliteli fotoğrafları sunmaktadır.

Stüdyo fotoğrafçılığı kaliteli fotoğraflar elde edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca arka planda yapılacak değişiklikler ile birbirinden farklı pek çok tasarım yaratılmasına imkân sağlamaktadır. Genel olarak düğün, fotoğraf koreografisi, nişan, mankenlik, söz, portre, sünnet ve resmi işlemler için kullanılan vesikalık resim çekimlerinde yaygın olarak tercih edilen bir fotoğrafçılık işlemidir. Gelişen teknoloji ile eskiden sadece kapalı alanda kurulmuş stüdyolarda gerçekleşen çekim işlemleri şimdi açık alanda da kurulan açık hava stüdyoları ile gerçekleştirilmektedir. Sakin, ferah ve de oldukça geniş alanlar olması nedeni ile fotoğraf çekimi esnasında hem çekim ekibine hem de fotoğraf çektirenlere büyük fayda sağlamaktadır. Şehrin karmaşasından ve karışıklığından uzak aynı zamanda fotoğraf çekim işlemi yaptıracak kişinin taleplerine en uygun ortamı sağlayarak Alsancak fotoğraf stüdyoları tarafından çekim işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Stüdyo Fotoğrafçılığında Stüdyo Nasıl Olmalıdır?

Stüdyo fotoğrafçılığı işlemi için stüdyo en önemli etkendir. Stüdyonun kurulum aşaması oldukça titizlik isteyen bir işlemdir. Stüdyo ortamı geniş ve ferah olmalıdır. Bu sayede çekim işlemleri sırasında fotoğrafçı ve fotoğrafı çekilen kişi rahat ve kolay dolaşma imkânı bulmaktadır. Stüdyo ışıklandırması başarılı şekilde yapılmış olmalıdır. Ayrıca stüdyo tavanı yerden yüksek olmalıdır. Stüdyolar genel olarak gün ışığı almayan alanlara kurulmuş olmalıdır. Bu sayede içerde oluşturulan ışıklı alan kaliteli fotoğraflar elde edilmesini sağlamaktadır. Stüdyonun sahip olduğu duvarlar ışığı yansıtacak şekilde boyanmış olmamalıdır. Son olarak çekim için gerekli olan malzemeler stüdyo içerisinde eksiksiz yer almalıdır. Alsancak fotoğraf stüdyoları profesyonelce hazırlanmış stüdyo ve en kaliteli çekim ekipmanları ile fotoğraf çekim işlemini gerçekleştirmektedir.

Stüdyo Fotoğrafçılığında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Stüdyo fotoğrafçılığı birbirinden farklı ışıklandırma ve aydınlatma yöntemleri ile çekim yapabilme imkânı sunan bir işlemdir. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır;

1-Uzun Pozlama Yöntemi

Özellikle geceleri ışıklandırma yerine flash ışığından yararlanılarak gerçekleştirilen bir çekim yöntemidir. Uzaktan kumanda ile çekim yapma imkânı veren sistemleri mevcuttur. Işığın az olduğu alanda resme hareket katmaktadır.

2-Light Painting Yöntemi

Genel olarak siyah bir fon üzerine yapılan çekimlerdir. Resimden başarılı sonuçlar elde edilmesi için tripot üzerine kurulmuş otomatik çekim yapan makinelerden faydalanılması çok daha sağlıklı olacaktır.

3-Rembrant Işığı Yöntemi

Tek bir kaynaktan gelen ışığın önünde çekim işlemi gerçekleşmektedir. Genel olarak portre resmi çekilirken bu yöntem kullanılmaktadır. Alsancak fotoğraf stüdyoları tarafından başarılı şekilde gerçekleştirilen bir işlemdir. Işığın uygulandığı alan fotoğrafı çekilecek olan kişi ya da obje üzerine verilmektedir.

4-High Key Yöntemi

Özellikle kapalı alana sahip stüdyolarda gerçekleştirilen katalog ya da mankenlik çekimleri esnasında kullanılmaktadır. Arka fonda genel olarak beyaz renk kullanılmaktadır. Burada amaç resmedilen kişi ya da objenin ön planda tutulmasıdır. Reklam sektörü açısından bu yöntemle yapılan çekimlerde sağlanacak başarı son derece önemlidir. Çünkü ürünü göstermeye ve tanıtmaya yönelik bir işlemdir. Profesyonel fotoğrafçılar tarafından bu yöntemin uygulanması önemlidir.